Camdaki Yansımanız
MAĞAZA
MAĞAZA

Ev Dekorasyonunuzda Plise Perde Kullanmanız için 5 Gerçek Sebep

Bugünlerde çoğu kişinin ev dekorasyonunda tercihi plise perdeler. Peki bu “Plise Perde” nedir ve nasıl kullanılır? Öncelikle bu soruları cevaplamakla başlayalım.

Plise perdeler, stor perdelerden bildiğimiz sağ taraftaki ipini çekip aşağı veya yukarı hareket ettirebildiğimiz perdeler değildir. Plise perdelerin mekanizması geçmelidir. Bu mekanizması sayesinde cam balkonlarınız ve pencerelerinizde istediğiniz yerde durabilirler ve yüksek cam ölçülerinde ise tutma kol ile perdeyi kolayla çekip kapatabilirsiniz. Böylece ortamda hava akımını sağlayabilmek için perdelerinizi istediğiniz seviyeye indirip, kaldırabilirsiniz. Plise Perde Modellerinin karartmalı ve tül versiyonları da bulunmaktadır. Mekanınızın ihtiyacına göre, istediğinizi tercih edebilirsiniz.

  1. Geçmeli sistemleri sayesinde kolaylıkla çıkartılabilirler ve yıkanabilirler.

Ev dekorasyonu kadar evin temizliği de bir o kadar önemlidir. Özellikle cam balkonlara, tavan camlarına, kış pencerelerine takılan plise perdeler fazla kullanımından ve dış mekânda olmasından dolayı çok çabuk kirlenebilmektedir. Bu yüzden evlerinin temizliğine önem verenler için çok kullanışlıdır. Ayrıca genelde plise perde yapımında kullanılan kumaşlar kir tutmayan özelliklerde üretilmektedirler. Bu yüzden de kolay bir şekilde temizlenebilirler. Su tutmazlar. Plise Perdelerinizi 30°C’de yıkayabilirsiniz.

  1. Plise perdeler dayanıklıdırlar ve kolay yıpranmazlar.

Bildiğimiz gibi güneş alan evlerde perdeler gün geçtikçe yıpranmakta ve zamanla da yırtılmaktadır. Güneşten etkilenen, çabuk sararıp solan perdeler yerine daha az yer kaplamaktadırlar. Çabuk yıpranan perdeler yerine mekâna şık ve minimalist bir görünüm katan dayanıklı plise perdeler tercih etmek daha doğru olacaktır. Plise perde kullanmak uzun vadede daha ekonomiktir. Ayrıca herhangi olası bir kaza sonucunda plise perde kumaşları alev almayan yapıları sayesinde de beğenileri üstlerine çekmektedirler.

  1. İstenilmeyen cam ve pencereleri kapatmak için iyi bir seçenektir.

Yeni bir eve taşındığımızda veya yeni bir ev kiraladığımızda bazen hiç olmadık yerlere cam veya pencerelerin koyulduğunu görebiliyoruz. Diğer pencerelerden bağımsız ne yapacağımızı bilmediğimiz bu camlar farklı boyut ve şekillerde olabiliyor. Veya tavan camlarını kapatmak isteyebiliyoruz. İşte tüm bu istenmeyen camları kapatmak için Plise Perdeler gerçek bir kurtarıcı ve iyi bir seçenektir. Çünkü en ve boy oranı olarak herhangi bir kısıtlama olmadan rahatça tüm camlara uygulanmaktadırlar.

  1. Plise Perdeler çift taraflı olarak kullanılabilmektedir.

Plise perdeler üretilirken kullanılan kumaşlar sebebiyle çift yönlüdürler çünkü hem tül olarak hem de perde olarak kullanılmaktadırlar. İstenilen duruma göre tül veya perde olarak ayarlanabilirler. Ev dekorasyonlarında dikkat ettiğimiz eşya, perde, tül uyumsuzlukları için mükemmel bir çözümdür. Bu yüzden perde modelleri arasında çok kullanışlı ve tercih edilen bir modeldir. Özellikle ofislerin dekorasyonunda olmazsa olmaz bir parça halini almıştır. Cam veya pencerenin istenilen yerine de asılabilirler.

  1. Plise perdeler enerji tasarrufu sağlar.

Işığa göre ayarlama yapabildiğiniz için evin içerisinde kullandığınız elektrik enerjisinden tasarruf sağlar. Güneş ışınlarının gelişine göre istenilen seviyeye kadar açılıp istenilen seviyeye kadar da kapatılabilirler. Aynı zamanda ısı yalıtımında da etkilidir. Yazın kullandığınız plise perdeler ışığı keserek kullanılır yani bir nevi panjur işlevi görürler. Kışın ise soğuk havanın önünü kesiyorlar. Bu yüzden sadece evlerimizde değil, iş yerlerinde, otellerde, kafelerde, diğer kurumlar ve hastanelerde de daha çok plise perde tercih edilmektedir.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram